Depresja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych na świecie. Prawie każdy z nas ma w swoim otoczeniu osobę, która albo zmagała się z tą chorobą, albo nawet żyje z nią od lat ponieważ depresja potrafi nawracać. Po lepszych okresach przychodzą tygodnie wypełnione smutkiem, bezsennością, brakiem zainteresowania codziennymi aktywnościami.
Na szczęście medycyna ma coraz lepsze metody leczenia, które są nie tylko skuteczne, ale też coraz mniej obciążają pacjentów pod kątem efektów ubocznych.
Leczenie można wspierać różnego rodzaju interwencjami psychologicznymi, treningiem uważności, jogą, technikami oddechowymi, medytacją czy innymi sposobami, które pomagają obniżyć stres, zmienić perspektywę, poprawić nastrój i w dłuższej perspektywie samopoczucie.
Jedną z tych metod, która może skutecznie uzupełnić tradycyjne metody jest hipnoterapia. Jeśli reagujesz na to słowo sceptycznym uśmiechem to sprawdź co na ten temat mówi nauka.
Hipnoza w leczeniu depresji – na czym polega?
Hipnoterpia jest procesem, w którym wykorzystujemy zjawisko hipnozy. Samo zjawisko, a raczej fenomen hipnozy towarzyszy ludziom od wieków i jest naturalnym stanem umysłu. Zawsze kiedy się budzimy lub zasypiamy, czyli gdy jesteśmy już mocno zrelaksowani, w naszym umyśle przeważają fale charakterystyczne dla transu hipnotycznego czy medytacji.
Będąc w tym stanie możemy zmieniać wzorce myślowe, które podtrzymują depresję.
Badania naukowe nad skutecznością hipnozy w leczeniu depresji pokazują, że hipnoterapia może być skutecznym narzędziem w redukcji jej objawów.
Przykładowo Khazraee* i współpracownicy w badaniu z 2023 wykazali, że hipnoterapia znacząco obniżyła poziom depresji w grupie interwencyjnej zarówno bezpośrednio po interwencji, jak i w trakcie 2-miesięcznego okresu obserwacji.
Z kolei Shi** i współpracownicy udokumentowali poprawę jakości snu, objawów depresji i ogólnej jakości życia właśnie po zastosowaniu hipnoterapii.
Wiele badań podkreśla szczególnie pozytywny wpływ hipnoterapii jako terapii uzupełniającej szczególnie w przypadku osób, u których tradycyjne metody terapeutyczne okazały się niewystarczające.
W metaanalizie Millinga*** i współpracowników z 2019, opublikowanej American Journal of Clinical Hypnosis, autorzy ocenili skuteczność hipnozy w leczeniu depresji oraz lęku. Badania uwzględnione w analizie potwierdziły, że hipnoza może znacząco redukować objawy depresji, szczególnie gdy jest stosowana jako metoda wspomagająca inne formy terapii, takie jak psychoterapia i farmakoterapia. Wyniki sugerują, że hipnoterapia może poprawić efekty leczenia, skracając czas trwania terapii i poprawiając dobrostan pacjentów.
Jak wygląda sesja hipnoterapii?
Każda sesja hipnoterapii może różnić się w zależności od potrzeb konkretnej osoby. Przykładowo, w procesie związanym z redukcją wagi i wprowadzeniem zdrowych nawyków żywieniowych, sesje zazwyczaj trwają od 60 do 90 minut, a cały cykl obejmuje od 5 do 7 spotkań. Spotkania obejmują też naukę autohipnozy oraz innych narzędzi pozwalających regulować emocje, stres i wprowadzać zmiany, które są potrzebne.
Podczas pierwszej sesji zazwyczaj skupiamy się na określeniu celu i oczekiwanych zmianach, a następnie, poprzez pracę w transie, poszukujemy powodów problemu i najlepszych rozwiązań, które pomogą wprowadzić trwałe zmiany.
Podczas sesji stosuje się różne techniki mentalne, takie jak techniki oddechowe, wizualizacje, sugestie, kotwiczenie, reframing czyli spojrzenie na sytuację z innej perspektywy. Z sesji na sesję proces jest coraz głębszy, a efekty bardziej widoczne. To co wiemy na poziomie świadomym zostaje przyjęte na głębszym poziomie pozwalając wprowadzić pożądane zmiany w sposobie myślenia, odczuwania i działania.
Zalety hipnozy w leczeniu depresji
Korzyści z zastosowania hipnoterapii w leczeniu depresji są liczne od głębszej świadomości siebie, przez redukcję stresu po zmianę wzorców myślenia i poprawę samopoczucia.
Michael Yapko**** w swoim badaniu w 2001 roku podkreślił, że skuteczność hipnoterapii w dużym stopniu zależy od różnych czynników, wśród których kluczową rolę odgrywają oczekiwania pacjenta. Opierając się na teorii poznawczej, zauważył, że depresja często charakteryzuje się negatywnym postrzeganiem siebie, pesymistycznymi oczekiwaniami i tendencją do niekorzystnej interpretacji zdarzeń . Hipnoterapia, ze swoim potencjałem modyfikowania tych szkodliwych wzorców poznawczych i przekonań na swój temat, może mieć znaczący wpływ na skuteczne łagodzenie objawów depresji.
Przeciwwskazania do hipnoterapii
Mimo licznych korzyści, hipnoterapia nie jest dla każdego. Istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Przede wszystkim, osoby cierpiące na ciężkie zaburzenia psychiczne nie powinny korzystać z hipnoterapii natomiast osoby chorujące na choroby przewlekłe powinny zasięgnąć opinii lekarza.
Czy osoba poddawana hipnoterapii jest nieprzytomna?
Coraz rzadziej, jednak nadal są osoby zastanawiające się czy osoba poddawana hipnoterapii jest nieprzytomna. Obawy te są pokłosiem filmów fabularnych czy występów scenicznych gdzie mamy wrażenie, że hipnoza odbiera nam kontrolę nad sobą. W rzeczywistości, podczas hipnozy jesteśmy bardziej skoncentrowani, uważni i oczywiście cały czas słyszymy terapeutę. Stan hipnozy przypomina raczej głęboką koncentrację i relaks, podczas której jesteśmy w pełni świadomi tego, co się dzieje. Jest to naturalny stan, w którym umysł jest bardziej otwarty na sugestie terapeutyczne.
Podsumowanie – hipnoterapia w leczeniu depresji
Hipnoterapia to skuteczna, bezpieczna i naturalna metoda wspomagająca leczenie depresji. Współczesne badania pokazują, że wprowadzenie pacjenta w stan hipnozy pomaga zmienić destrukcyjne schematy myślowe, zredukować stres oraz wzmocnić poczucie kontroli nad własnym życiem. Jeśli cierpisz na depresję i szukasz dodatkowych sposobów by poczuć się lepiej, hipnoterapia może okazać się pomocnym narzędziem. Pamiętaj jednak, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii, zwłaszcza jeśli przyjmujesz leki.
Źródła:
*Khazraee, H., Bakhtiari, M., Kianimoghadam, A. S., & Ghorbanikhah, E. (2023). The effectiveness of mindful hypnotherapy on depression, self-compassion, and psychological inflexibility in females with major depressive disorder: A single-blind, randomized clinical trial. International Journal of Clinical and Experimental Hypnosis,
** Shi, H. L., Du, Y. Y., Sun, Y. J., Wang, Y., Guo, A. N., & Ma, R. (2022). Study on the improvement of sleep quality and emotional status of patients with depression by hypnosis and cognitive behavioral therapy. Panminerva Medica,
***Milling, L. S., Valentine, K. E., McCarley, H. S., & LoStimolo, L. M. (2019). A meta-analysis of hypnotic interventions for depression symptoms: High hopes for hypnosis? American Journal of Clinical Hypnosis, 61
**** Yapko, M. (2001). Hypnosis in treating symptoms and risk factors of major depression. American Journal of Clinical Hypnosis,