Zarówno coaching jak i hipnoza mogą pomóc w określeniu i pracy nad swoimi celami, poprawieniu samopoczucia i doprowadzeniu do trwałej zmiany. Istnieją jednak również pewne różnice w podejściach stosowanych przez coachów i hipnoterapeutów.
Zaufanie jest podstawą
Jednym z podobieństw jest to, że zarówno coachowie jak i hipnoterapeuci skupiają się na stworzeniu bezpiecznej, nieosądzającej przestrzeni, w której można przyjrzeć się swoim myślom, uczuciom, i zachowaniom. W obu przypadkach kluczowe jest zbudowanie relacji z klientem i zdobycie jego zaufania, by ułatwić pozytywną zmianę.
Dwie perspektywy: świadomość i podświadomość
Jedną z kluczowych różnic jest to, że coachowie zazwyczaj pracują z bardziej poznawczej perspektywy, pomagając klientom świadomie doszukać się swoich prawdziwych potrzeb i wyznaczyć strategię ich spełnienia. Podczas sesji hipnozy pożądane zmiany zachodzą natomiast na poziomie podświadomości. Oceniająca, krytyczna część umysłu staje się mniej aktywna dzięki czemu podświadomość łatwiej przyjmuje sugestie. Sugestie powstają na początku sesji podczas rozmowy z klientem. Opisują one pożądany przez klienta stan uczuć związany z usunięciem problemu lub osiągnięciem marzenia. Kiedy cel jest znany obu stronom, klient wprowadzany jest w stan rozluźnienia i odtąd jedynie wyobraża sobie lub stara się odczuć to co słyszy. Czas na rozmowę podczas sesji hipnozy jest zatem krótszy w porównaniu z sesją coachingową.
Znakomite uzupełnienie
Podczas sesji coachingu i hipnozy stosuje się podobne metody pracy jak metafora czy wizualizacja. Klient jest zachęcany do spojrzenia z meta poziomu, otrzymuje pytania pokazujące nowy punkt widzenia, wskazujące paradoksy. Po zakończeniu sesji coachingu i sesji hipnozy klient jest zmotywowany do wprowadzenia zmian lub wykonania działań, które przybliżą go do celu. Często te procesy są świetnym uzupełnieniem. Coaching pomaga zdefiniować swoje prawdziwe i aktualne potrzeby oraz wyznaczyć drogę do celu. Hipnoza pomaga usunąć podświadome ograniczenia jak przekonania czy emocje, dzięki czemu droga do celu będzie łatwiejsza. Zwyczajowo przyjmuje się, że praca nad danym zagadnieniem w hipnozie obejmuje do 4 spotkań. W coachingu liczba sesji jest zazwyczaj większa – od 8 do 10 spotkań.
Ważne jest, aby pamiętać, że podczas gdy coaching i hipnoza mogą być skutecznymi narzędziami wzrostu i rozwoju osobistego, nie mają one na celu zastąpienia leczenia medycznego lub psychoterapii. W takich wypadkach przed skorzystaniem z usług coachingu lub sesji hipnozy trzeba skonsultować się z lekarzem lub psychoterapeutą.
Wnioski: Sesje coachingu i hipnozy mogą pomóc w określeniu i pracy nad swoimi celami, poprawieniu samopoczucia i doprowadzeniu do trwałej zmiany. Praca coachingowa jest zorientowana na świadome poszukiwanie swoich potrzeb i drogi do ich spełnienia. Hipnoza pomaga wprowadzić do podświadomości klienta pożądane przez niego myśli, obrazy i uczucia, które pomogą mu zrealizować swoje cele. Sesje hipnozy obejmują do 4 spotkań, w coachingu proces osiągnięcia zmiany zajmuje więcej czasu.
W obu przypadkach przed skorzystaniem usług należy skonsultować się z lekarzem lub psychoterapeutą jeśli istnieją ku temu powody.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak coaching czy hipnoza może pomóc Ci osiągnąć Twoje cele, skontaktuj się ze mną na bezpłatną konsultację już dziś!