Jak pokonać strach – kilka kroków do wolności.
W pewnym momencie naszego życia, każdy lub większość z nas zmaga się ze strachem. Czy jest to strach przed porażką, strach przed publicznymi wystąpieniami, czy strach przed nieznanym, każdy ma coś, czego się boi. I choć może być kuszące, aby po prostu unikać sytuacji, której się boimy, to nie jest to dobre wyjście. Pozbawiamy się w ten sposób różnych możliwości i okazji by doświadczyć czegoś dobrego. Jak więc możemy stawić czoła naszym lękom? Oto kilka sposobów na pokonanie lęku.
1.Uznaj, że się czegoś obawiasz. Pierwszym krokiem do pokonania strachu jest po prostu przyznanie, że się boisz. Może się to wydawać prostym zadaniem, ale często jest to trudne do wykonania. Kiedy już uznasz swój strach, możesz zacząć podejmować kroki, aby się od niego uwolnić.
2. Zidentyfikuj swój strach. Kolejnym krokiem jest zidentyfikowanie swojego strachu. Czego się boisz? Czy to wysokości, wystąpień publicznych, czy czegoś innego? Kiedy już zidentyfikujesz swój strach, przyjrzyj się jakie dokładnie sytuacje go wyzwalają.
3. Zrozum swój strach. Gdy już zidentyfikujesz swój strach, spróbuj zrozumieć, dlaczego się go boisz. Co takiego jest w tej sytuacji, że wywołuje ona w Tobie niepokój? Czy jest to potencjał porażki, czy może coś innego? Zrozumienie swojego strachu może pomóc Ci lepiej się z nim zmierzyć. Myślisz, że boisz się wody, jednak po dokładnej analizie okazuje się, że boisz się wjeżdżać z dużą prędkością na most. Czyli to co wywołuje napięcie i lęk to prędkość z jaką prowadzisz samochód, a nie woda.
4. Zmierz się ze swoim strachem. Jednym z najlepszych sposobów na pokonanie strachu jest stawienie mu czoła. Jeśli na przykład boisz się wystąpień publicznych, spróbuj znaleźć okazję do przemawiania przed innymi. Im częściej będziesz to robić, tym łatwiejsze się to stanie i tym mniejszy będzie Twój strach.
5. Wizualizacja. Kolejną pomocną techniką jest wizualizacja siebie pokonującego swój strach. Zobacz siebie w sytuacji, która czyni Cię niespokojnym i wyobraź sobie, że radzisz sobie z nią spokojnie i pewnie. Wyobraźnia ma niesamowitą moc. Wypróbuj koniecznie.
6. Użyj pozytywnych afirmacji. Pozytywne afirmacje to stwierdzenia, które możesz sobie powtarzać by zwiększyć pewnoś
siebie i zmniejszyć lęk. Na przykład, możesz powiedzieć sobie „coraz lepiej sobie radzę”, kiedy czujesz niepokój. Powtarzanie sobie tych stwierdzeń może dać dużo lepszy efekt niż powtarzanie sobie „ na pewno nie dam rady”.
7. Oddychaj głęboko. Kiedy jesteśmy niespokojni, nasz oddech staje się płytszy i szybszy. To może pogorszyć nasz niepokój. Jednym ze sposobów przeciwdziałania temu jest skupienie się na braniu głębokich, powolnych oddechów, kiedy czujemy się zaniepokojeni. To pomoże spowolnić nasze tętno i uspokoić nasze nerwy.
8. Rozluźnij mięśnie. Napięcie w naszych mięśniach może również zwiększyć niepokój. Kiedy czujemy niepokój, często napinamy mięśnie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Spróbuj świadomie rozluźnić mięśnie, gdy czujesz niepokój i zobacz, czy pomoże to zmniejszyć jego poziom.
Bez względu na technikę uwalniania się od lęku pomocne będzie zrozumienie, że mamy wpływ na swoje emocje również na lęk. To nie lęk mnie trzyma, lecz ja trzymam lęk, więc mam na to wpływ.