Problemy ze snem to epidemia współczesności. Mamy kłopot z zasypianiem, łatwo się wybudzamy, śpimy mało i budzimy się zmęczeni. Obecny styl życia, stres, ekspozycja na niebieskie światło pogłębia problem braku snu i jego jakości. Szacuje się, że problemy ze snem ma około 1/3 populacji na całym świecie, a około 10 -15% ma chroniczne problemy ze snem.
Problemy ze snem – konsekwencje i leczenie
W Polsce aż 41% Polaków jest niezadowolonych z jakości snu – wg. badania z 2024 r. autorstwa UCE RESEARCH i platformę ePsycholodzy.pl
Konsekwencją braku snu, oprócz obniżenia komfortu życia, jest zwiększenie ryzyka takich chorób jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość czy depresja. Tradycyjne leczenie problemów ze snem zależy od przyczyny bezsenności i obejmuje zarówno metody farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne.
Wśród niefarmakologicznych metod szeroko polecaną przez specjalistów jest terapia poznawczo –behawioralna (CBT-I). Terapia ta pomaga w zmianie myślenia i zachowań związanych ze snem, które mogą utrudniać zasypianie. Wśród metod pomagających w usuwaniu objawów i przyczyn bezsenności jest także hipnoterapia, która może być stosowana jako terapia uzupełniająca do terapii poznawczo-behawioralnej lub alternatywna.
Hipnoterapia na dobry sen – badania naukowe
Hipnoterapia na sen wykorzystuje hipnozę do redukcji stresu oraz do zmiany negatywnych wzorców myślowych lub lęków związanych z brakiem snu. Dzięki zastosowaniu indywidualnych sugestii możliwa jest skuteczna zmiana nawyków, zwiększenie higieny snu a także relaksacji.
Badania wykazały, że podczas hipnozy czyli w stanie głębokiego relaksu zmniejsza się aktywność kory przedczołowej a wzrasta aktywność fal theta, co sprzyja odprężeniu. Hipnoterapia nie ma tylu rygorystycznych badań klinicznych jak CBT-I, ale istnieją dowody na jej skuteczność w poprawie jakości snu, szczególnie u osób cierpiących na stres i lęk.
W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet w Zurychu (2014) stwierdzono, że hipnoza może zwiększyć jakość snu głębokiego, szczególnie u kobiet.
W innym badaniu opublikowanym w Journal of Clinical Sleep Medicine hipnoterapia okazała się skuteczna w zmniejszeniu trudności z zasypianiem i poprawie jakości snu u osób z bezsennością pierwotną.
Jak wygląda hipnoterapia?
Hipnoterapia obejmuje około 7-8 spotkań podczas których klient przedstawia swój problem i zmiany jakich oczekuje. Ta część rozmowy pomaga hipnoterapeucie zbudować sugestie, dobrać narzędzia, które będzie stosować podczas sesji hipnozy. Sama hipnoza może być pasywna – gdy klient po zamknięciu oczu już nic nie mówi lub aktywna gdy klient odpowiada na pytania hipnoterapeuty. Hipnoza nie jest snem chociaż mamy wrażenie wybudzenia się po jej zakończeniu. Efekty w postaci rozluźnienia, odprężania i dobrego nastroju są zauważalne natychmiast. Trwałe efekty w postaci poprawy snu można uzyskać po odbyciu całej terapii.
Hipnoza jest naturalnym stanem, którego doświadczamy gdy się budzimy lub zasypiamy. Jednak nie działa na każdego w jednakowy sposób – około 10-20% osób jest mało podatnych na hipnozę. Dlatego też osoby, które nie są podatne na sugestie mogą nie uzyskać takich rezultatów jak osoby podatne. Chociaż jest to metoda naturalna nie jest wskazana dla osób z ciężkimi zaburzeniami psychicznymi zaś osoby chorujące przewlekle powinny skonsultować zamiar skorzystania z hipnozy z lekarzem.
Jak sprawdzić swoją podatność na sugestie? Warto skorzystać z konsultacji, które oferują niektórzy hipnoterpeuci. Jest to też okazja do zadania wszelkich nurtujących pytań. W tym procesie bardzo ważna jest współpraca i zaufanie do hipnoterapeuty, dlatego warto go najpierw poznać. Umów się najlepiej dzisiaj: joannanowocien.com